Niceday.sk
Belgičania v osemfinále, z kaše ich ťahal opäť náhradník foto : SITA/AP

Belgičania v osemfinále, z kaše ich ťahal opäť náhradník

Nedeľňajšie víťazstvo Belgicka nad Ruskom (1:0) zariadil ešte len 19-ročný Divock Origi

RIO DE JANEIRO 22. mája (SITA) - Belgickí futbaloví reprezentanti si síce v nedeľu tesným víťazstvom nad Ruskom vybojovali postup do osemfinále na majstrovstvách sveta v Brazílii, ale opäť sa o tri body pre "červených diablov" zaslúžil striedajúci hráč. Kým v prvom stretnutí H-skupiny proti Alžírsku (2:1) to boli skúsenejší harcovníci Fellaini a Mertens, tentokrát zažiaril ešte len 19-ročný Divock Origi.

Útočník OSC Lille sa dostal na ihrisko slávneho štadióna Maracana v Riu de Janeiro ani nie po hodine hry, keď vystriedal nevýrazného Romela Lukaka, na ktorého sa v Brazílii belgický tím spolieha. Origi vdýchol do hry život a ruskí obrancovia sa museli mať na pozore. Mladučký talent napokon udrel dve minúty pred koncom, keď zužitkoval spätnú prihrávku Edena Hazarda po prieniku do šestnástky z ľavej strany.

Origi je zatiaľ najmladším strelcom na MS 2014, prekonal v tomto smere 20-ročného Holanďana Depaya. "Toto je veľmi špeciálny moment v mojej kariére. Streliť víťazný gól na tomto legendárnom štadióne je pekné, ale najdôležitejšie je to, že sme postúpili do osemfinále. Pri presnom zásahu odviedol Hazard kusisko práce. Dokázal, že je výnimočný hráč. Som rád, že mi dal tréner dôveru. Teším sa za celý tím a krajinu," citoval hrdinu súboja Origiho portál sporza.be.
Svoje sté čisté konto v kariére dosiahol brankár Thibaut Courtois, ktorý zneškodnil všetky tri pokusy ruských hráčov. "Bol to veľmi ťažký zápas. Rusi hrali organizovane a na protiútoky. V prvom polčase mohli využiť niekoľko šancí. My sme sa snažili útočiť a Utvárať si šance, ale zlyhávali sme vo finálnej fáze. Mal som nejakú prácu, ale neboli to nejaké ťažké lopty," dodal 22-ročný talentovaný gólman, ktorý nedávno získal s Atléticom Madrid španielsky majstrovský titul.

Belgicko sa stalo na XX. svetovom šampionáte šiestym účastníkom osemfinále. Predtým sa to v predstihu podarilo Holandsku, Čile, Kolumbii, Kostarike a Argentíne. Stále platí, že Belgičania vo vzájomnom zápase s Rusmi ešte neokúsili trpkosť prehry, s týmto súperom majú na konte tri víťazstvá a jednu remízu. V poslednom zápase základnej H-skupiny si Wilmotsovi zverenci zmerajú sily vo štvrtok s Kórejčanmi.

"Červení diabli" sú na MS po dvanástich rokoch a takisto ako v Japonsku a Kórejskej republike postúpili medzi 16 najlepších. Vtedy však stroskotali na neskorších šampiónoch z Brazílie. Ich historickým maximom je štvrtá priečka z MS v Mexiku 1986.