Menu

WebJET Cloud - wjc-new2
FIFA dala prírode košom, pásovec nič nedostane foto : SITA/AP

FIFA dala prírode košom, pásovec nič nedostane

Inštitúcia, ktorá na MS 2014 zarobí za celý štvorročný cyklus 5 miliárd dolárov, ponúkla podporu vo výške 135-tisíc USD, ochranári chceli viac

RIO DE JANEIRO 1. júla (SITA, AP) - Reprezentuje futbalové majstrovstvá sveta, ale vyjde na psí tridsiatok. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) sa nedohodla s ochranárskou skupinou Caatinga Association na finančnom príspevku na záchranu pásovca trojpásového, ktorý sa stal predlohou pre maskota šampionátu v Brazílii. "Snaha bola, ale narazili sme na nezáujem druhej strany o spoluprácu. Sme síce bohatá organizácia a majstrovstvá sveta generujú mnoho finančných zdrojov, ale tie nie sú neobmedzené," tvrdí šéf FIFA pre firemnú a spoločenskú zodpovednosť Federico Addiechi s odvolaním sa na stovky podobných žiadostí.

Caatinga Association a americká Nature Conservancy sa aktívne angažovali pri výbere motívov na maskota podujatia, ktorý dostal do vienka aj ekologické meno Fuleco, ale od FIFA si sľubovali viac. Inštitúcia, ktorá na MS 2014 zarobí za celý štvorročný cyklus 5 miliárd dolárov, ponúkla podporu vo výške 135-tisíc USD. Vraj je to asi desatina toho, čo stála desaťročná snaha o zaradenie vzácneho cicavca na zoznam ohrozených druhov.

"Dali sme FIFA niekoľko konkrétnych návrhov, ale neprišla žiadna pozitívna odpoveď. Pásovec je symbol majstrovstiev sveta. Pomohol spropagovať podujatie na celom svete. Mali by mu to vrátiť. Doteraz sa tak nestalo," sklamane konštatoval riaditeľ Caatinga Association Rodrigo Castro.

Pásovec trojpásový je vzácny druh cicavca, ktorý už považovali za vyhubený. Keď sa nachádza v ohrození, dokáže sa zvinúť do klbka pripomínajúceho loptu.

Zdroj: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené.
SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

Komentáre

Vytvorte si webstránku zadarmo - WebJET Cloud InterWay - Vývoj aplikácií, integrácia systémov, IT riešenia a technológie Niceday.sk - Slnečné okuliare s online katalógom