Niceday.sk
Pereira možno zmení 151 rokov staré pravidlo o striedaní foto : SITA/AP

Pereira možno zmení 151 rokov staré pravidlo o striedaní

Šéf lekárskej komisie FIFA Michel D'Hooghe sa nebráni zavedeniu dočasného striedania

RIO DE JANEIRO 24. júna (SITA, AP) - Prípad uruguajského futbalistu Álvara Pereiru na majstrovstvách sveta v Brazílii spustil debatu o zavedení dočasného striedania. Stredopoliar juhoamerického tímu v stretnutí s Anglickom išiel do sklzu a anglický stredopoliar Raheem Sterling ho trafil kolenom do oblasti spánkov na hlave. Pereira zostal bezvládne ležať na trávniku a spoluhráči rýchlo volali lekársku pomoc, keďže vyzeral byť v bezvedomí. Po krátkom ošetrení sa zjavne otrasený neisto postavil na nohy, ale keď tímový lekár naznačil striedanie, bojovne si vynútil zotrvanie na trávniku. Tréner Óscar Tabárez ho nechal dohrať zápas s otrasom mozgu.

Situáciu ihneď kritizovala Medzinárodná federácia profesionálnych futbalistov (FIFPro). Poukázala na ohrozenie hráčovho zdravia a navrhla zmenu pravidiel tak, aby hráč s podozrením na vážnejšie zranenie mohol dočasne vystriedať, kým lekár určí presnejšiu diagnózu. Pravidlo o nezvratnom striedaní kráča vo futbale platí 151 rokov.
"Doktorovi medicíny by malo trvať 10 - 15 minút na stanovenie diagnózy otrasu mozgu, príznaky sa môžu prejaviť aj neskôr. Tím zraneného hráča by nemal byť znevýhodnený, pretože ide o jeho zdravie a bezpečnosť, preto vyzývame na hľadanie riešenia," uviedla FIFPro.

Šéf lekárskej komisie FIFA Michel D'Hooghe kritizoval postup uruguajského realizačného tímu: "Priznávam, nebol som z tej situácie nadšený." Nevýhodou návrhu FIFPro je podľa neho riziko vychladnutia svalstva hráča, ktorý vypadne z herného rytmu. To by mohlo viesť k ďalším zraneniam. "V budúcnosti sa tým budeme zaoberať," sľubuje D'Hooghe. Väčší dôraz kladie na zavedenie jasných pravidiel, ako sa má postupovať v prípade podozrenia na otras mozgu. Terajšie smernice lekári nedodržiavajú. "Myslím si, že je čas na krok dopredu, zo smernice by sa malo stať pravidlo. Urobíme to," vyhlásil.