Tesné víťazstvo Nigérie nad Bosnou a Hercegovinou foto : SITA/AP

Tesné víťazstvo Nigérie nad Bosnou a Hercegovinou

Nigéria - Bosna a Hercegovina 1:0 (1:0)

CUIABÁ 22. júna (SITA) - Futbalisti Nigérie zvíťazili v sobotňajšom zápase F-skupiny na XX. majstrovstvách sveta v Brazílii v meste Cuiabá nad hráčmi Bosny a Hercegoviny 1:0 a výrazným spôsobom sa priblížili k postupu do osemfinále. Nigéria má aktuálne na svojom konte 4 body. Bosna a Hercegovina, ktorá prehrala obe doterajšie stretnutia na šampionáte, bude medzi najlepšou šestnástkou chýbať. Nigéria sa dočkala víťazstva na scéne MS po 16 rokoch. Naposledy sa jej to podarilo 19. júna 1998 v parížskom Parku princov v dueli s Bulharskom (1:0).

Víťazný gól Nigérie, ktorý bol zároveň jej prvým na brazílskom šampionáte, strelil v 29. min Peter Odemwingie, ktorý zblízka využil šancu po skvelom prieniku Emenikeho. V 21. min rozhodcovia nesprávne neuznali presný zásah Edina Džeka.

F-skupina:

Nigéria - Bosna a Hercegovina 1:0 (1:0)
Gól: 29. Odemwingie, ŽK: 81. Obi Mikel - 6. Medunjanin, rozhodovali: O´Leary - Hintz, Rule (všetci N. Zél.), 35 000 divákov

Zostavy:

Nigéria: Enyeama - Ambrose, Yobo, Omeruo, Oshaniwa - Onazi, Obi Mikel - Musa (65. Ameobi), Odemwingie, Babatunde (75. Uzoenyi) - Emenike
Bosna a Hercegovina: Begovič - Mujdža, Šunjič, Spahič, Lulič (58. Salihovič) - Bešič, Medunjanin (64. T. Sušič) - Hajrovič (57. Ibiševič), Pjanič, Misimovič - Džeko

Po počiatočnom oťukávaní s náznakmi šancí zaujala až 21. min a v nej chybne neuznaný gól bosnianskeho útočníka Edina Džeka. Opakované televízne zábery však odhalili, že spomenutý Bosniak nestál v momente prihrávky v ofsajde. Hráč Manchestru City pokračoval v aktívnom výkone a ďalšiu šancu mu zmaril gólman Enyeama. V 29. min však zahrmelo na opačnej strane. Emenike sa prehnal okolo Spahiča, naservíroval loptu ako na podnose Odemwingiemu, ktorý strelou zblízka pomedzi nohy brankára Begoviča otvoril skóre - 1:0. Hráči Nigérie mali v prvom polčase zápas opticky vo svojich rukách a viackrát nebezpečne podkúrili obrane súpera. Tesne pred koncom prvého polčasu Džeko dvakrát skúšal ohroziť svätyňu Nigérie, ale ani v jednom prípade netrafil z nádejných pozícií priestor troch žrdí.

Po prestávke ako prvá zaujala strela Babatundeho v 55. min, pri ktorej musel zasahovať Begovič. V 61. min to opäť skúšal z diaľky ten istý hráč a o niekoľko sekúnd neskôr nevyužil sľubnú šancu zblízka Emenike. V 74. min odmietol príležitosť na vyrovnanie striedajúci Ibiševič, ktorý hlavou netrafil bránku. O dve minúty neskôr to strelou po zemi skúšal aj Pjanič. V záverečnom tlaku si hráči Bosny a Hercegoviny vypracovali čistú šancu na vyrovnanie, ale Džeko napálil loptu iba do pravej žrde nigérijskej bránky.

Tabuľka F-skupiny:

1. Argentína 2 2 0 0 3:1 6 - istý postup do osemfinále